Ako vyštudovaná interiérová dizajnérka sa rada zamýšľam nad riešením priestoru, jeho dekorovaní a tiež o spojení mojich umeleckých diel s interiérom. Každý zásah v priestore dokáže veľa. Nielen rozmiestením nábytku a zariaďovacích prvkov sa dokáže priestor výrazne zmeniť, ale už i menšími úpravami v podobe dekorácií, dokážeme interiér povzdvihnúť a vytvoriť príjemnú atmosféru.
Obrazy sú zaručene originálny prvok do interiéru, ktorý dokáže navodiť atmosféru a punc jedinečnosti. Názory na umenie sú často rozporuplné. Aký druh umenia sa páči jednému, iný naopak považuje za škaredé. Niekedy je vhodné obrazy farebne zladiť s interiérom, inokedy máme tendenciu skôr obraz neladiť do farieb. Je vítané, aby do priestoru vniesli závan nových farieb a základnú paletu farieb interiéru rozbili. Je to skutočne o pocitoch každého. V prvom rade by každý mal voliť obraz, ktorý sa mu páči a vyjadruje niečo nemu blízke. Obraz by mal majiteľa tešiť.
Ako som už spomínala, obrazy vždy nemusia s interiérom plne farebne korešpondovať. Je to na individuálnych pocitoch a názore. Ja som by so vám chcela v tomto článku priblížiť, ako by mohol takýto výber vhodného obrazu do interiéru vyzerať. Vo výbere v tomto prípade budem prihliadať na charakter interiéru a jeho farebnú paletu.
1. PALETA FARIEB
Zvolím si základnú paletu farieb a ich doplnkové farby. Ako vidíte na ukážke interiéru vyššie, základné farby sú neutrálne a zemité. Osobne sa mi páči kombinácia neutrálnych tónov farieb oživená o teplé odtiene žltej a oranžovej. Preto sa pri výbere vhodných obrazov a rámikov budem orientovať na tieto farby.
Žlté a oranžové tóny slúžia ako akcent v priestore, vnesú teplo do chladného neutrálneho interiéru.
Práve tieto odtiene farieb pekne hrajú s hnedou, ktorú by som tiež zvolila napríklad na luster, či iný druh nábytku. V priestore by sa mi tiež páčil bronz, či tehla.
2. VHODNÉ RÁMOVANIE
Vhodným výberom obrazu dokážeme navodiť skutočne rôzny výsledný efekt. Zohľadňovať je treba farebné a materiálové prevedenie rámu i samotný formát obrazu. Výber rámu s alebo bez ozdobného reliéfu, materiál, farba pasparty a celkový formát dokážu veľmi ovplyvniť výsledný dojem.
V prípade maľby na plátne napnutom na slepom ráme, nie je potreba obraz rámovať do ozdobného rámu.
Abstraktné maľby KAROLÍNA v čiernych rámikov a bielou paspartou pekne dopĺňajú priestor. Interiér pôsobí veľmi moderne a nadčasovo.
3. ROZMIESTNENIE A POČET OBRAZOV
Vplyv na celkový dojem má tiež rozmiestnenie obrazov, ktoré môže byť pravidelné alebo nepravidelné. Vybrať môžete 1 veľký dominantný obraz alebo viacero menších.
Zvoliť môžete pravidelné rozmiestnenie obrazov s rovnakým rozostupom a s umiestnením v rovnakej výške.
Ak máte radi eklektizmus, môžete si vytvoriť doma napr. obrazovú galériu. Na stenu môžete nepravidelne umiestniť obrazy rozličných veľkostí a s rozličným rámovaním. Doplniť celú kompozíciu obrazov môžete tiež napríklad macramé, hodinami a inými dekoračnými prvkami. Interiér bude pôsobiť veľmi osobito a štýlovo.
Dúfam, že ste v mojom článku našli trochu inšpirácie. Krása je v detailoch. Preto je dobré, všetko si premyslieť. Ak by ste potrebovali poradiť s vhodným výberom obrazu pre váš domov, neváhajte ma kontaktovať.
Mgr. art. Jana Michalovičová - jana@michalovic.sk - 0915 899 141
Comments