top of page
  • Mgr. art. Jana Michalovičová

REPRODUKCIA VS ORIGINÁL

Často od vás dostávam otázky typu: Aký je rozdiel medzi reprodukciou a originálom? Čo je reprodukcia? Rozhodla som sa preto napísať tento článok, viac priblížiť tieto pojmy a ako vlastne vzniká taká reprodukcia.

ČO JE REPRODUKCIA?

Reprodukcia je verné napodobenie originálu alebo predlohy rôznymi technikami. Výsledkom je kópia originálu. V mojom prípade vznikajú reprodukcie digitálnou tlačou a v niektorých prípadoch tiež skenovaním originálu.VÝHODA REPRODUKCIE

- nízka cena

- tlačenie nekonečného počtu obrazov

- rýchla výroba

- grafické úpravy na mieru : upraviteľný formát a farebnosť

ORIGINÁL

Originál je samotná maľba, či kresba. Je to jedinečný kus umenia, ktorý vznikol neopakovateľným nanášaním farieb.VÝHODA ORIGINÁLU

- je len jeden a nik iný ho už nemôže mať

- nanášaním farieb vzniká na povrchu maľby originálna štruktúra a plastickosť

- má svoju jedinečnú atmosféru

- má vyššiu hodnotu

AKO VYZERÁ CELÝ PROCES VÝROBY OBRAZOV S PRÍRODNÝMI MOTÍVMI

Moja tvorba sa dá rozdeliť na 2 druhy: obrazy s prírodnou tématikou a abstraktné umenie

Proces výroby reprodukcií je u nich rôzny. Začnem najprv obrazmi s prírodnými motívmi. Tieto obrazy sú kreslené na grafickom tablete, výsledok je teda PC grafika. Niektorí z vás si pomyslia: Aha je to grafika, to nemá hodnotu, grafiku nechcem. No musím v takýchto prípadoch oponovať. Nejde vôbec o nejakú jednoduchú grafiku na princípe základnej geometrie, či písaného motta, ktoré je hotové za 2 hodiny. Taktiež nejde o jednoduchú foto-koláž. Nad grafikami som strávila veeeľa hodín a vykresľovala som jednotlivé detaily s precíznosťou. Pracovala som na tablete celé dni a dielo som mala hotové asi za 2-3 mesiace. Ako si môžete všimnúť, grafiky som kreslila akýmsi "čiarkovaním", ktorým som zároveň tiež tieňovala kreslené objekty. Všetko je kreslené do najmenších detailov a po najmenšie lístky. Myslím, že takáto práca má určite hodnotu.
Táto grafika sa dá nazvať tomto prípade originálom. Z tohto originálu následne digitálnou tlačou vytváram kópie - reprodukcie. Pred tlačou pripravím súbor výrobcovi podľa dohodnutých parametrov, aby bola farebnosť hotového obrazu správna. Výsledný výtlačok má hladký povrch, v prípade tlače na plátno je tiež vidieť jemná štruktúra plátna.
Veľkou výhodou digitálne tlačených reprodukcií je v tom, že sa dajú grafiky upravovať, rozmerovo i farebne prispôsobiť. Takto vám viem pomerne rýchlo vyrobiť obraz, ktorý viem doladiť farebne s vašimi požiadavkami a aby obraz vynikol vo vašom interiéri.

KRESBY PEROM

Motív obrazu s názvom SLNEČNICA a MOTÝĽ Z DIVOKÝCH LÚK sú vaše obľúbené. Vznikli kresbou perom na papieri.Kresby boli následne oskenované vo vysokom rozlíšení, aby som tak získala kvalitné podklady pre veľké formáty obrazov. Naskenovaný súbor ešte následne vyretušujem. Pri takomto zväčšení je aj malý vlások, či čiastočka prachu, veľmi dobre viditeľná. Takto pripravený grafický súbor sa následne tlačí na papier alebo plátno.
Každá reprodukcia je označená mojím autorským podpisom na zadnej strane, rovnako ako každý originál.

ABSTRAKTNÉ UMENIE

Moje abstraktné umenie sa rovnako ako na tablete kreslené prírodné motívy vyvíjalo roky. Je to nekonečná cesta zdokonalovania sa, kedy sa moja tvorba vyvíja a neustále posúva ďalej. Maľba KLEMENT taktiež pripomína svojím charakterom akúsi prírodnú textúru. Obraz je veľmi jemný a pekne zapasuje do neutrálneho priestoru s láskou k prírode.
Každá abstraktná maľba má svojho osobitého ducha. Každá maľba je jedinečný originál. Má svoje jedinečné ťahy štetca, rôzne zaujímavé útvary, ktoré vznikli postupným vrstvením farieb. Abstraktná maľba vyjadruje kúsok mňa a moje pocity v daný moment.Postupným vrstvením farieb na plátne vzniká akási plastickosť - výčnelky, ktoré sú veľmi zaujímavé. Samozrejme práve tieto nánosy farieb nie sú takto rozoznateľné u reprodukcií, čo je práve u originálu unikátne.
Postup výroby reprodukcie je rovnaký ako u mojich kresieb perom. Originálna maľba je naskenovaná vo vysokej kvalite a následne vyretušovaná.Retušou odstránim každú nečistotu a chybičku, aby bol výsledný obraz dokonalý. Takýto výsledný súbor je možné taktiež farebne alebo rozmerovo upravovať. Taktiež v prípade objednávky a vášho želania rada vyrobím obraz na mieru len pre vás.

Výsledný obraz takejto reprodukcie má taktiež hladký povrch, ako som už spomínala v tomto článku.

Verím, že som vám túto problematiku bližšie ozrejmila a bude vám tento článok nápomocný. Ak by ste ešte predsa len mali otázky, kontaktujte ma a rada poskytnem doplňujúce info.


Mgr. art. Jana Michalovičová - jana@michalovic.sk - 0915 899 141


コメント


bottom of page