top of page
  • Mgr. art. Jana Michalovičová

ABSTRAKTNÉ UMENIE A MÔJ ŽIVOT UMELCAMoje začiatky

Abstraktné umenie ma vždy veľmi fascinovalo. Obdivovala som umelcov, ktorí dokážu ťahmi štetca, rôznymi technikami maľby a kompozíciou farieb vyvolať v človeku emócie bez konkrétneho stvárnenia čohosi.

Abstraktnú maľbu som po mojich prvotných pokusoch zavrhla. Vôbec som nevedela, čo a ako maľovať. Moje obrazy sa mi vôbec nepáčili a končili v koši. Venovala som sa preto naďalej mojim ilustráciám a grafikám.


K abstrakcii ma priviedla choroba

Pred niekoľkými rokmi som začala trpieť potravinovými intoleranciami. Často mi bolo veľmi zle, opuchala som, mala som zápaly a bola som takmer celá posiata ekzémami. Vtedy bolo pre mňa nereálne celý deň sedieť za tabletom a detailne kresliť moje prírodné obrazy dlhé hodiny. Veľa som musela ležať v posteli, no kreslenie a tvorivá činnosť mi veľmi chýbali. Začala som vtedy tvoriť "pocitovky". Zobrala som si výkres a farbami som intuitívne a rýchlo maľovala. Bola to taká akási moja krátka výpoveď, kedy som sa postupne deň za dňom naučila vyjadrovať cez abstraktnú maľbu. Sledovala som každú kvapku farby, spájanie farieb s vodou a ich následný pohyb na papieri. Začala som vnímať detaily, ktoré som pred tým nevidela a chápať abstrakciu po svojom.Postupne som sa musela naučiť tvoriť uvoľnene a v daný moment. Všetky moje prírodné obrazy sú upjato vykreslené do najmenších detailov a tvorené podľa konceptu. Abstrakcie sú naopak pocitové a maľované bez konceptu. Pred maľovaním nemám žiaden konkrétny návrh. Totižto práve ten samotný moment maľovania a hľadania samotného konečného stvárnenia maľby je veľmi zaujímavý a naplňujúci. Pri maľbe nemyslím na nič iba na samotnú maľbu. Cítim ako na mňa pôsobí v daný moment a predstavujem si nasledovné ťahy štetcom. Naučila som sa postupne pracovať s vrstvením farieb, ponechať niečo na náhodu. Práve dané momenty, ktoré vznikajú náhodne, sú veľmi príjemné a dodávajú obrazu šmrnc. Expresívne a nedokonalé ťahy štetcom robia obraz akoby živím. Nepôsobí tak strojeno a pre mňa akoby umelo.

Pri maľbe používam rôzne nástroje ako špachtľa, hubka, stierka, vidlička a otláčam rôzne štruktúry pomocou napr. šnúrky, pokrčeného plátna, bublinkovej fólie a iné. Dôležitou súčasťou tvorby je pozorovanie. Strávim dlhé chvíle pozeraním sa na maľbu, otáčam ju a získavam nový pohľad na celkovú kompozíciu farieb a tvarov. Obraz sa mi musí totižto páčiť "hore i dole nohami". Často preto uvádzam, že obraz si môžete zavesiť horizontálne aj vertikálne. Hotový obraz mám doma vystavený pár dní a pozorujem ho. Niekedy maľbu ešte poupravím, ak mám pocit, že je treba. Ak mám pocit po pár dňoch, že je obraz hotový, uverejním ho k predaju.Svoju vysnívanú prácu som objavila až na vysokej škole

Ako malá som vždy veľmi rada kreslila a tvorila. No po základnej škole som nevedela, čím chcem byť, tak som išla na gymnázium, ktoré bolo všeobecne zamerané a malo ma pripraviť na vysokú školu. Nejako som sa teda kresleniu nevenovala. Teraz tiež ľutujem, že som ako malá nechodila na výtvarný krúžok, pretože sa mi tam vtedy nepáčilo. Každopádne som po gymnáziu skončila na Stavebnej fakulte v Bratislave a to len preto, že som sa tam dostala bez prijímačiek s mojim dobrým priemerom známok. Počas pár týždňov som však zistila, že som tam stratená a škola ma totálne nebavila. So štúdiom som sekla. Rozmýšľala som, čo ma teda vlastne baví a jediné, čo ma napadlo, bolo niečo tvorivé a esteticky zamerané. Vždy som tak nejako žila vo svojom svete. Rozhodla som sa pre štúdium dizajnu, kde som si vedela predstaviť prácu dizajnéra ako uplatniteľnú v reálnom živote. Súčasťou prijímačiek boli talentové skúšky a kreslenie zátišia. Začala som teda po rokoch kresliť a pripravovať sa na skúšky. Už len táto príprava a kreslenie ma veľmi bavilo. Verila som, že táto škola je konečne niečo pre mňa. Talentové skúšky som urobila a školu som úspešne dokončila ako vyštudovaná dizajnérka produktov a interiérového dizajnu. Štúdium ma veľmi bavilo, no ešte viac ma bavila grafika, maľovanie a kreslenie, ktoré boli súčasťou štúdia. Natoľko ma tvorba bavila, že som začala predávať svoje ilustrácie a obrazy na Sashe. Už prvé predaje mojich diel počas štúdia ma nadchli a postupne uistili, že chcem byť umelkyňa. Za prvé zarobené peniaze som si vtedy kúpila profi tablet na kreslenie ilustrácií a artprintov. Dnes je to už 9 rokov, čo predávam na tomto portáli.Môj život umelca

Môj život umelca - živnostníka je trpko sladký, by so úprimne skonštatovala:D Sladký je v tom, že som si sama šéfom a robím, čo ma neskutočne baví. Maľovanie ma baví každým dňom viac. Akoby som sa poriadne ani nepoznala celý život.Až popri umení som našla svoju cestu. Naučila som sa počúvať svoje vnútorné Ja a táto práca mi veľmi vyhovuje. Až rokmi vlastnej tvorby som zistila, že som prudko introvertná duša, čo vysvetľuje veľa mojich sociálnych a spoločenských problémov:), ktorými som sa v živote trápila. Celý deň som zatvorená doma, tvorím a maľujem. Veľa ľudí by to psychicky určite nedávalo, veď si to vlastne všetci vyskúšali počas lockdownov, no pre mňa je to svojím spôsobom i úľava.Tento pre mňa sladký život má však i trpkú príchuť, ktorá je spôsobená neistotou. Často totiž mám neistý príjem z predajov, ktoré klesajú a stúpajú ako na horskej dráhe. Mala som obdobia, kedy som mala toľko zakázok, že som celé dni len balila a posielala balíky. Nemala som vôbec čas tvoriť. Na druhú stranu mám obdobia, kedy sa cítim, že si maľujem pre seba a nik nemá o moje obrazy záujem. Vtedy sa seba pýtam, či to má vôbec všetko zmysel. Pred tým som si nikdy nepovedala, že chcem byť umelkyňa. Živiť sa umením sa mi zdalo nereálne a ťažké. Teraz som sa vlastne do tejto situácie dostala počas rokov a keď si myslíte, že živiť sa umením je ťažké, tak to dajte x 20 a ste v realite.Živiť sa umením nie je "med lízať", no keby som túto prácu nemala tak veľmi rada, už by som sa jej dávno nevenovala. Pri predstave, že už nie som umelkyňa, sa ma zmocní strach a depresia. Akoby som stratila svoju podstatu a identitu. Som jednoducho umelkyňa celou svojou dušou a srdcom. Každý deň sa teším na maľovanie, na moju osobnú výpoveď na plátne. Každý deň mám čo povedať, každý deň mám čo maľovať:)


Na záver sa chcem veľmi pekne poďakovať všetkým, ktorí ma podporili kúpou mojich obrazov. Z celého srdca ďakujem a v živote som neverila, že predám toľko mojich obrazov a malieb:) Ďakujem tiež i tým, ktorí ma sledujú a zaujala ich moja tvorba:)


Všetky moje abstraktné obrazy nájdete tu: ABSTRAKCIE

Mgr. art. Jana Michalovičová - jana@michalovic.sk - 0915 899 141


Comments


bottom of page