top of page
  • Jana Michalovic

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI ORIGINÁLOM A REPRODUKCIOU?


ORIGINÁL

Originál je jedinečné umelecké dielo, čo sa týka mojej tvorby, ide hlavne o maľbu akrylovými farbami. Expresívne ťahy štetca a jednotlivé nanášanie farieb vytvárajú originálnu štruktúru na podklade. Práve tieto zanechané "stopy" umelca pôsobia veľmi príjemne a obraz vďaka nim nadobúda jedinečný rozmer.

Takáto abstraktná maľba je samozrejme len jedna jediná a má jedinečné ťahy štetca, ktoré vznikli v ten daný moment tvorenia. Ak sa niekomu páči moje dielo, no je napr. na malom formáte, s radosťou namaľujem podobný obraz. Obraz bude podobný, no nie úplne totožný. Tento nový obraz bude mať zasa svoje jedinečné ťahy štetca a iné zaujímavé momenty maľby.

REPRODUKCIA

Reprodukcia je kópia originálnej maľby. Maľbu oskenujem a graficky spracujem vo vysokej kvalite. Grafický súbor je následne digitálne vytlačený na papier či plátno. Výsledny obraz má štruktúru plátna. Na reprodukcii nie sú vidieť jednotlivé ťahy štetca a nemá "tú jedinečnosť", no má tiež svoje výhody.

Výhody reprodukcie

grafické úpravy na mieru: zmena farebnosti a formátu obrazu, iné úpravy na želanie

tlač na rôzne materiály

nahraditeľnosť: v prípade poškodenia obrazu sa jednoducho vyrobí nový

nižšia cena ako u originálu

Či už ide o originál alebo reprodukciu, všetky diela sú mojou autorskou prácou a sú podpísané na zadnej strane. Do každej tvorby dávam kus svojej duše a preto svoju "jedinečnosť" majú všetky obrazy.)

nech Vám robí umenie radosť

Mgr. art. Jana Michalovičová

bottom of page