top of page
  • Jana Michalovic

TYRKYSOVÁ FARBA V INTERIÉRI


Je teplý slnečný deň a leto stvorené na kúpanie. Toto obdobie sa nám spája s morom, ktoré často počas dovoleniek navštevujeme. Práve tyrkysová farba evokuje more a jeho sviežosť. Napadla mi teda myšlienka niečo o tejto farbe napísať a aspoň myšlienkami a pocitmi sa k moru vydať, nakoľko ja sedím doma :) alebo :(.

Tyrkysová vzniká kombináciou modrej a zelenej. Jej názov je odvodený od minerálu tyrkys, ktorý je jeden z prvých ťažených drahokamov vôbec. Tyrkysová farba sa nielenže vyznačuje sviežosťou, prináša tiež pocity povzbudenia a prebúdza kreatívnosť. Je tiež symbolom ochrany a preto sa často používa na výrobu amuletov. Tyrkysová farba je charakteristická tiež tým, že údajne dokáže zvyšovať sebavedomie, no zároveň pôsobí upokojujúcim dojmom.

https://spenceronthego.com/turquoise-room-decorations/

V interiéri by som sa určite vyvarovala vymaľovaniu všetkých stien tyrkysovou farbou. Náter, prípadne tapetu, zvoľte na jednu stenu, ktorú prepojíte s priestorom tyrkysovými doplnkami či nábytkom. Všetko však s mierou. Na ukážke vidíte skombinovanie steny s nábytkom, pričom sa mi veľmi páči efekt "tón v tóne". Voľte vždy tlmené a jemné tóny farieb, ktoré pôsobia upokojujúco. Tyrkysovú použite kľudne len na jeden kus nábytku v priestore. Miestnosť ožije a dodáte jej nápaditosť. Takéto kreslo je skutočne "čerešnička na torte".

https://timesofsandiego.com/life/2017/10/21/weekend-design-5-color-palettes-midcentury-modern-look/

Ako vidíte sami na ukážkach, ktoré som vybrala, tyrkysovú kombinujte s neutrálnymi farbami, ktoré utlmia výraznosť modro-zelenej farby. Kombináca s drevom krásne funguje, nakoľko vyváži chlad tyrkysovej farby.

http://thiervandaalen.com/kitchen-design/

https://www.elledecor.com/design-decorate/trends/g2475/scandinavian-trends/?slide=1

Odporúčam farbu voliť jemne, nakoľko je výrazná. V neurálnom interiéri ju použite napr. na koberec a lampu. Máte istotu, že ak by Vás po čase tyrkysová omrzela, stáčí vymeniť nap. koberec za iný. Nemusíte maľovať či nejako náročnejše zasahovať do interiéru.

Tyrkysová farba sa hodí do obývačky alebo spálne. Veľmi príjemne pôsobí tiež v kúpeľni, kde dokáže navodiť skutočne prímorskú atmosféru. Obklad tyrkysovej farby skombinujte drevenými doplnkami a nábytkom. Rastliny v kvetináči jednoducho umiestnite na poličku, či zaveste do macramé:)

https://www.homebeautiful.com.au/bathroom-colour-ideas

Moje posledné dielo UPHEAVAL je práve v tyrkysovom duchu, svojou maličkosťou spríjemní priestor a vnesie sviežosť do domova. Spolu s ďalšími sviežimi farbami ako žltá, fialová či ružová vytvorí hravý a veselý priestor.

Neváhajte ísť do tyrkysovej, no pamätajte, že "menej je viac". Tyrkysovú nepoužívajte v celom priestore. Tam postavíte tyrkysovú vázu, modrozelený koberec pri pohovke, okná zdobia tyrkysové závesy a na stene sú fotografie v sviežich modrých rámikoch. To určite nie. Stačí 1 až 2 prvky v tyrkysovej a priestor nebude pohltený. Naopak dodáte priestoru nápaditosť a šmrnc.

bottom of page